ZSO nr 1 mieści się przy ulicy A. Mickiewicza 15, w Rudzie Śląskiej.

Nasza szkoła może pochwalić się bogatą historią i tradycją. Powstała ona w 1895r - początkowo jako gimnazjum męskie - później przekształcając się koedukacyjne gimnazjum komunalne, nazwane w 1926r imieniem Stanisława Staszica. Ponieważ frekwencja uczniów stale rosła, 10 lat później postanowiono dobudować nowy budynek, dla uczniów planowanego liceum. Po wielu reformach organizacyjnych, otrzymaliśmy status Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Zarówno przed wojną, jak i po, szkoła cieszyła się wysokim poziomem nauczania oraz wieloma osiągnięciami uczniów. Dzięki profesjonalnie wykwalifikowanej kadrze, uczniowie z sentymentem wspominają lata szkolne i dziś mogą pochwalić się sukcesywnym ukończeniem wymarzonych studiów. Przez lata wychowankowie szkoły (najpierw im. Staszica, a od 1959r im. A. Mickiewicza) rozbudzali w sobie ciekawość świata i nauki, uczestnicząc w różnych zajęciach poszerzających horyzonty, oraz będąc wychowywanymi w duchu miłości do ojczyzny.

Dziś dalej stanowimy szkołę otwartą na nowych uczniów i nowe pomysły, a dzięki zaangażowaniu w projekty edukacyjne (zarówno regionalne, jak i międzynarodowe) rozwijamy nasze pasje i budujemy wymarzoną przyszłość. (Mickiewicz Ruda)